EEG BIOFEEDBACK
Co to jest EEG BIOFEEDBACK
Biofeedback powszechnie nazywany jest „terapią XXI wieku”. Opiera się na funkcjonalnej i anatomicznej plastyczności układu nerwowego. Metoda ta umożliwia trening poprawiający efektywność pracy mózgu, wzmacnia kontrolę nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w organizmie, pomaga zrelaksować się oraz lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach, pobudza kreatywność i pozytywne myślenie, poprawia szybkość i efektywność uczenia się.
Jak działa EEG Biofeedback?
Dzięki elektrodom umieszczonym na głowie pacjenta, trener dokonuje pomiarów aktywności poszczególnych fal mózgowych. Komputer na podstawie wyników analizy tych rejestracji dokonuje zmian na planszy stymulacyjnej, którą pacjent stara się kontrolować wyłącznie swoim umysłem (bez użycia klawiatury lub myszki). Terapeuta na podstawie analizy wyświetlanego na monitorze jakościowego i ilościowego zapisu fal mózgowych, ustala dla pacjenta korzystne parametry treningu. Dynamika planszy stymulacyjnej motywuje pacjenta do coraz lepszego skupiania się oraz uczy koncentracji. Trening jest dobrany w taki sposób, żeby przebieg gry korelował dodatnio z osiąganym przez pacjenta stanem relaksacji.
Biofeedback poprawia pracę mózgu
Osobie poddawanej treningowi terapeuta przykleja do głowy elektrody komputerowego aparatu Biofeedback zapisującego przebieg fal mózgowych. Na swoim monitorze widzi je w postaci wykresu, podczas gdy na drugim ekranie badany obserwuje emisję tych fal w postaci bardziej przystępnej gry. Oto np. widzi samochód jadący za innym pojazdem. Musi skoncentrować swoją uwagę na prowadzeniu tego samochodu, czyli utrzymaniu go na właściwym torze i z odpowiednią prędkością, tak by dystans między obu pojazdami się zmniejszał. Jeśli robi to skutecznie, komputer sygnalizuje to dźwiękiem i nagradza punktami. Do mózgu dociera informacja zwrotna o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danym momencie. Mózg, czuły na pochwały, dostosowuje się do tych wskazówek i uczy się optymalnej pracy. Kilka lub kilkanaście treningów pozwala utrwalić osiągnięte efekty, poprawić myślenie i pamięć.